كــرم موضعی کپکس باریج

شکل دارویی:
کرم ـ تیوب 30 گرمی در جعبه مقوایی با بروشور.
موارد مصرف:
- اوستئوارتریت، آرتریت روماتوئید(2و1)
- دردهای عصبی بعد از زونا (postherpetic neuralgia) (3و2)
- تسکین درد در نوروپاتی دیابتی(2)
- درد و گرفتگی عضلات ناحیه شانه، بازو، ستون فقرات و پاها
اجزاء فراورده:
عصاره فلفل قرمز( Capsicum spp.)
استاندارد شده:
بر اساس وجود 046/0- 034/0 درصد کپسایسین در فراورده
مواد موثره:
کپسایسین، 6 و7 دی هیدرو کپسایسین، نور دی هیدروکپسایسین
آثار فارماکولوژیک و مکانیسم اثر:
نوروپپتید ماده P در پاتوژنز التهاب و درد در آرتریت دخالت دارد و کپسایسین موجب تخلیه این ماده میشود. در یک مطالعه در مبتلایان به اوستئوآرتریت و آرتریت روماتوئید محققین نتیجه گرفتند که کرم کپسایسین 025/0 % یک درمان موثر و بی خطر برای آرتریت میباشد.(1)
به نظر میرسد کپسایسین بطور اختصاصی فیبرهایC بدون میلین اعصاب آوران را تحریک و موجب آزاد شدن ماده P میشود. مصرف طولانی کپسایسین بطور معکوس ذخایر ماده P و احتمالاً نوروترانسمیترهای دیگر را از پایانه اعصاب حسی تخلیه میکند. این امر موجب کاهش یا توقف انتقال محرک های دردناک از فیبرهای اعصاب محیطی به مراکز بالاتر میشود. در اکثر مطالعات بالینی در بیماران مبتلا به دردهای عصبی بعد از زونا، نوروپاتی دیابتی یا اوستئوآرتریت؛ درمان کمکی با کپسایسین موضعی موجب تسکین بهتر درد شده و عوارض جانبی سیستمیک شدید گزارش نشده است.( 3 و2)
کپسایسین بطور ویژه روی اعصاب حسی آوران اولیه اثر میکند تا احتمالاً با واکنش مستقیم با مجموعه کانال یونی _گیرنده موجود در غشاء، موجب باز شدن کانالهای یونی اختصاصی گردد. اعصاب حساس به کپسایسین در درک حس درد موثرند و مسئول جزء نوروژنیک پاسخ التهابی می باشند و ممکن است دارای فعالیت وابران در بافت های هدف محیطی نیز باشند. علاوه بر اثرات تحریکی، کپسایسین قادر است دارای اثرات ضد درد و ضد التهاب باشد. (4)
 
دستور مصرف:
تا 4 بار در روز، هر بار مقدار کمی از کرم روی موضع دردناک مالیده شود و حداقل تا 2 هفته ادامه یابد. در مورد مصرف بیش از 8 هفته تجربیات بالینی کمی وجود دارد.
موارد منع مصرف:
- وجود زخم در ناحیه دردناک،
- وجود سابقه حساسیت به فلفل و پارابن،
- اطفال سنین کمتر از 6 سال.
 
عوارض جانبی:
مهمترین عارضه جانبی، حساسیت پوست در افراد مستعد است که در صورت بروز آن باید مصرف دارو را متوقف و با پزشک یا داروساز مشورت نمود. سوزش بویژه در هفته اول درمان وجود دارد و معمولاً گذراست و نشانه حساسیت به دارو نمی باشد. استفاده از روغن زیتون قبل یا بعد از مصرف کپکس موجب برطرف شدن سوزش می شود.
 
تداخلات دارویی:
موردی گزارش نشده است.
 
نکات قابل توصیه:
1-قبل از استفاده از کرم کپکس، ابتدا مقدارکمی از آنرا در ناحیه داخلی ساعد نزدیک مچ دست بمالید. در صورت عدم بروز علائم حساسیت پوستی مانند قرمزی، سوزش، خارش یا بثورات جلدی بعد از گذشت24-12 ساعت، میتوانید مصرف کپکس را برای مدت توصیه شده آغاز نمایید.
2- هنگام استفاده از کپکس، از دستکش پلاستیکی یک بار مصرف استفاده نمایید و مراقب باشید پس از مصرف دست هایتان با چشم یا سایر غشاهای مخاطی تماس پیدا نکند.
3-پس از مصرف کپکس، از گرم کردن ناحیه و انجام حرکات ورزشی اجتناب نمایید.
4-از استفاده مداوم کپکس در یک ناحیه خودداری نموده و به منظور جلوگیری از آسیب اعصاب حسی ناحیه، بطور متناوب از آن استفاده نمایید.
5- رنگ دارو میتواند از نارنجی روشن تا تیره متغییر باشد. این امر طبیعی است و کیفیت و اثر دارو را تغییر نمیدهد.

نظرات 3

مهمان
مهمان در 23 مهر 1395 16:43
تتتتتت
مهمان
مهمان در 23 مهر 1395 16:43
تتتتتت
USER2882 در 10 مرداد 1397 22:44
باید رو جلد توضیح داده شود ماساژداده نشود