وینیسین باریج

وینیسین باریج؛ برای سلامت پاها

مقدمه

وریدهای واریسی شیوع زیادی داشته و در حداقل 10 درصد جمعیت عمومی وجود دارند. یافته‌های این حالت می‌تواند شامل وریدهای دیلاته و مارپیچ، تلانژکتازی، واریسی شدن ظریف و رتیکولر وریدها باشد. فاکتورهای خطر عبارتند از: چاقی، جنس مؤنث، بی‌حرکتی و سابقه مثبت فامیلی. وریدهای واریسی را می‌توان به دو دسته اولیه و ثانویه تقسیم‌بندی کرد. وریدهای واریسی اولیه از ابنورمالیتی(abnormality)ذاتی دیواره ورید بوجود می‌آیند در حالی که وریدهای واریسی ثانویه با نارسایی وریدهای سطحی یا عمقی همراهند. بیماران مبتلا به وریدهای واریسی ممکن است از ظاهر ناخوشایند، درد، سنگینی، خارش و خستگی زودرس پای مبتلا شکایت داشته باشند. این علائم با ایستادن و نشستن طولانی بدتر شده و با بالا بردن پا فراتر از سطح قلب برطرف می‌شوند. در اغلب موارد ادم خفیفی وجود دارد. علائم شدیدتر شامل ترومبوفلبیت، هایپرپیگمانتاسیون، لیپودرماتواسکلروزیس، زخم و خونریزی از خوشه‌های وریدی ضعیف می‌باشد. یک جزء مهم درمانی برای مبتلایان به واریس، استفاده از جوراب‌های واریس الاستیک است که در بسیاری از بیماران موجب برطرف شدن کامل علائم می‌شود.

نارسایی مزمن ورید(CVI) تقریباً 600000 نفر را در ایالات متحده گرفتار کرده است. بیماران مبتلا به CVI از خستگی، ناراحتی و سنگینی پا شکایت دارند. علائم CVI ممکن است شامل وجود وریدهای واریسی، پیگمانتاسیون، لیپودرماتواسکلروزیس و زخمی شدن وریدها باشد. نکته مهم اینست که CVI شدید الزاماً همراه با وریدهای واریسی نیست. CVI به دو صورت اولیه و ثانویه است. CVI اولیه از ابنورمالیتی(abnormality) ذاتی دیواره ورید بوجود می‌آید در حالی که CVI ثانویه که سندروم متعاقب ترومبوز (PTS) نیز نامیده می‌شود ناشی از ترومبوز وریدهای عمقی (DVT) است. علائم و نشانه های CVI را می‌توان به رفلاکس وریدی، انسداد وریدی، اختلال عملکرد پمپ عضلانی ساق پا یا ترکیبی از این فاکتورها و نیز فقدان ویژگی ارتجاعی دیواره وریدها نسبت داد. به نظر می‌رسد مهمترین فاکتور در بسیاری از بیماران مبتلا به CVI؛ رفلاکس وریدی باشد که از غیرطبیعی بودن دریچه وریدی نتیجه می‌شود. درمان فشاری مانند استفاده از جوراب واریس، سنگ بنای مدیریت درمانی CVI است.

 

نتایج مطالعات فارماکولوژيک و بالينی

در بررسی اثر عصاره دانه انگور بر اختلالات مقاومت مویرگی در بیماران مبتلا به فشار خون بالا و دیابت، مقدار 150 میلی‌گرم عصاره دانه انگور در روز به خوبی تحمل شده و مقاومت مویرگ‌ها به طور قابل توجهی بهبود یافته است.p< 0.0005) و(p< 0.005(1)

در یک مطالعه باز به منظور ارزیابی اولیه ایمنی مصرف و تحمل شاه بلوط هندی در درمان نارسایی مزمن وریدی (CVI)، بیماران به مدت 8 هفته روزی 2 بار هر بار یک قرص 50 میلی‌گرمی شاه بلوط هندی را مصرف نمودند. در ویزیت‌های دوم و سوم، بیماران تحمل مصرف دارو را خوب و نسبتاً خوب (به ترتیب در 90 و 95 درصد موارد) بیان کردند. تفاوت مقدار متوسط علائم مورد بررسی قبل از شروع درمان با ویزیت سوم از نظر آماری قابل توجه بود و محیط مچ پا و قسمت تحتانی پا کاهش یافته بود. اکثر بیماران اثربخشی دارو را خیلی خوب یا خوب گزارش کردند. نتایج این بررسی نشان داد که قرص 50 میلی‌گرمی شاه بلوط هندی برای مرحله I و II طبقه بندی ویدمر نارسایی مزمن وریدی، مؤثر و مصرف آن ایمن بوده و به خوبی تحمل می‌شود.(2)

مرور سیستماتیک 13 مورد کارآزمایی بالینی تصادفی شده، مدارک متقاعد کننده برای اثربخشی عصاره خوراکی دانه شاه بلوط هندی برای نارسایی مزمن وریدی را نشان می‌دهد.(3)

دانه انگور به عنوان منبع پرو آنتوسیانیدین های اولیگومریک (OPCs) و در عمل به عنوان جایگزینی برای پیکنوژنول مورد استفاده قرار می­گیرد. در یک مطالعه، مصرف روزانه 45 میلی­گرم OPCs انگور علائم CVI به ویژه سنگینی اندام تحتانی را در 108 بیمار کاهش داده است. در یک مطالعه دوسوکور با کنترل دارونما روی 219 بیمار مبتلا به CVI، مصرف روزانه 360 یا 720 میلی­گرم از عصاره برگ انگور در کاهش اِدِم، تسکین درد و سایر علائم بیمار به طور قابل توجهی موثرتر از دارونما بود و محققین اعلام کردند بهبودی ناشی از مصرف 720 میلی­گرم در روز کمی بیشتر و پایدارتر بوده است. در این مطالعه عوارض جانبی عمدتاً به صورت دیسترس گوارشی خفیف و گاهی سردرد بود و آزمایشات خون و معاینه فیزیکی تاثیر سویی را نشان نداد. در مطالعه دیگری روی 39 بیمار مبتلا به CVI، با مصرف 360 میلی­گرم عصاره برگ انگور منقسم در دو نوبت در روز، بعد از 2 هفته درمان، بهبود قابل توجه در کرایتریای بیماران و حجم اندام تحتانی مشاهده شد. همچنین در یک مطالعه متقاطع روی 71 بیمار مبتلا به CVI، مصرف روزانه 360 میلی­گرم عصاره برگ انگور موجب کاهش اندازه محیط اندام تحتانی و افزایش میزان جریان خون میکرووسکولار شده است.(3)

ترکیب شاه بلوط هندی و دانه انگور، یک آنتی اکسیدان منحصر به فرد است که سلامت وریدها، مویرگ‌ها و سیستم گردش خون را موجب می‌شود. آئسین (ماده مؤثره شاه بلوط هندی) موجب استحکام وریدها و جلوگیری از نشت مایع به خارج از عروق خونی و در نتیجه پیشگیری از بروز ادم می‌شود.

 

کپسول350 میلی‌گرم وینیسین باریج®

این فرآورده با دارا بودن مواد مؤثره شاه بلوط هندی و انگور در برطرف شدن علائم واریس و نارسایی‌های وریدی مؤثر است و در صورتیکه پزشک محترم دستور دیگری نداده باشد، هر 12 ساعت یک کپسول میل می‌شود. موارد منع مصرف این فرآورده در دوران بارداری و شیردهی است زیرا اطلاعات کافی در ارتباط با ایمنی مصرف و اثربخشی ترکیبات مؤثره آن در بارداری و شیردهی وجود ندارد. همچنین در صورت وجود سابقه ابتلا به بیماری‌های کلیوی، کبدی، یا قلبی (مگر تحت نظارت پزشک) و نیز حساسیت شناخته شده نسبت به ترکیبات فرآورده باید از مصرف آن اجتناب نمود. بر اساس تحقیقات انجام شده، اطلاعات درباره عوارض جانبی عصاره دانه انگور و شاه بلوط هندی موجود نیست یا ناچیز می‌باشد.(1)

در صورت بروز هرگونه عارضه دارویی، لازم است مصرف فرآورده متوقف و با پزشک مشورت شود. از نظر تداخلات دارويي؛ مصرف همزمان محصولات حاوی
پلی‌فنل‌های دانه انگور با ویتامین ث در بیماران مبتلا به فشارخون بالا، ممکن است موجب افزایش فشار خون این افراد گردد.(1)

نکات قابل توصيه: فرآورده را از دید و دسترس اطفال دور نگهداريد. پس از مصرف؛ در ظرف دارو را بسته و دور از نور در دماي 30-15 درجه سانتیگراد نگهداري نماييد. از فرآورده‌هاي تاريخ گذشته استفاده نکنيد.

References:

1.AraDerMarderosian, John A. Beutler. The review of natural products. 6th ed.Wolters Kluwer Health 2010:665-668, 741-744

2.Dickson S, Gallagher J, McIntyre L, Suter A, Tan J. An open study to assess the safety and efficacy of Aesculushippocastanumtablets (Aesculaforce 50mg) in the treatment of chronic venous insufficiency. J Herb
Pharmacother
. 2004 ; 4 ( 2 ): 19-32

3.Ernst E, Pittler MH, Stevinson C.Complementary/alternative medicine in dermatology: evidence-assessed efficacy of two diseases and two treatments. Am J Clin Dermatol.2002;3(5):341-8.

4.Kathy Abascal B.S., J.D., R.H. (AHG), and Eric Yarnell, N.D. Botanicals for Chronic Venous Insufficiency. 10.1089/act.2007.13609

آخرين بازنگري:23/02/1396rb

 

 

 

 

 

نظرات 1

چگچ
چگچ در 5 مهر 1396 09:01
چگونه دریافت کنیم این محصول را