اسپری تقویت مو و ابرو باریج

شکل دارویی :

اسپری 40 میلی لیتری دارای نازل بلند همراه با بروشور در جعبه مقوایی

موارد مصرف :

تقویت مو و ابرو

اجزاء فرآورده :

اسانس رزماری ( Rpsmarinus Officinalis ) روغن فنودق ، ویتامین E

موارد موثر :

1 و 8 سینئول ( اکالیپتول ) ، آلفا پنین

آثار فارمالوژیک و مکانیسم اثر :

رزماری دارای اثرات فارماکولوژیک مختلفی مانند ضدالتهاب و آنتی اکسیدان است. ترپن‌ها و ترپنوئید‌های موجود در رزماری باعث دیپلاتاسیون عروق ، بهبود گردش خون محیطی و تغذیه بهتر فولیکول مو می‌شود. در انسان ، مصرف موضعی اسانس رزماری گردش خون را بهبود می‌بخشد که به علت اثرات مشخص آن روی پوست است.( 1 )

در یک مطالعه تحقیقاتی ، 84 بیمار مبتلا به طاسی منطقه‌ای ( Alopecia Areata ) در گروه درمانی ( 43 نفر ) یا کنترل ( 41 نفر ) قرار گرفتند. گروه درمانی شبی یک بار ؛ به مدت حداقل 2 دقیقه مخلوط اسانس‌ها بخصوص رزماری در پایه روغن‌های حامل را روی پوست سر ماساژ دادند. گروه کنترل شبی یک بار ؛ حداقل 2 دقیقه فقط مخلوط روغن‌های حامل را روی پوست سر ماساژ دادند.

موفقیت روند درمانی با بررسی تصاویر سریال بطور جداگانه بوسیله دو متخصص پوست پیگیری شد. دوره درمان 7 ماه یود و در ماه سوم و هفتم وضعیت بهبودی یررسی گردید. درجه بهبودی با استفاده از دو روش درجه بندی 6 نقطه‌ای ( 6-point scale ) و تجزیه و تحلیل کامپیوتری حدود نواحی مبلا به طاسی مشخص گردید. بر اساس نتایج حاطله 19 نفر ( 44 % ) از افراد گروه درمانی و 6 نفر ( 15 % ) از بیماران گروه کنترل بهبودی را نشان دادند ( p=0.008 ).در ارزیابی تصاویر ؛ میزان بهبودی در گروه درمانی نسبت به گروه کنترل قابل توجه بود ( p=0.05 ).محققین نتیجه گرفتند که استفاده از رزماری درمان مطمئن و موثر برای طاسی منطقه‌ای و درمان با این اسانس‌ها بطور قابل توجهی موثرتر از روغن‌های حامل به تنهایی است.(2)

همچنین در مطالعه تحقیقاتی ، مردان 18 تا 49 ساله مبتلا به آلوپسی آندروژنتیک با لگوی مردان مطابق با مراحل II ، III و IV معیار هامیلتون ، بطور تصادفی در گروه فرآورده گیاهی حاوی اسانس رزماری ( 34 نفر ) یا ماینوکسیدیل 2 % ( 33 نفر ) قرار گرفتند تا روزی 2 بار ( صبح و شب ) هر بار 1 میلی لیتر از محلول با استفاده از اپلیکاتور روی نواحی دچار ریزش مو بکار رفته و تا 2 ساعت از شستشوی ناحیه خودداری شود. افراد مورد مطالعه در ابتدا ماه 3 و ماه 6 از نظر بالینی ، اثر بخشی و عوارض داروها مورد بررسی قرار گرفتند. پس از جمع آوری اطلاعات ، برای تجزیه و تحلیل آماریاز t test و X2 استفاده شد. بر اساس نتایج ایم مطالعه ، هر دو فرآورده به طور جداگانه موثر بودند و ماینوکسیدیل بر فرآورده گیاهی حاوی اسانس رزماری برتری نداشت.(3)

در این فرآورده از روغن فندوق هم استفاده شده که دارای مقادیر زیادی آلفا توکوفرول است و با داشتن اثرات آنتی اکسیدان در جلوگیری از ریزش مو موثر است. بر اساس نتایج یک بررسی ، از میان دانه‌های مختلف مورد آزمایش ، روغن بادام و روغن فندوق بیشترین میزان آلفاتوکوفرول را دارا بودند ( به ترتیب 2/24 و 4/31 میلی گرم در هر 100 گرم روغن).(5)

دستور مصرف :

برای موها ، روزی 2 بار ( صبح و شب ) ؛ هر بار 7 پاف از فرآورده را روی نواحی مورد نظر اسپری نموده و به مدت2 دقیقه با نوک انگشت بطور ملایم ماساژ دهید.

برای ابروها ، روزی 2 بار هر بار یک پاف از فرآورده را روی پد یا توپک پنبه‌ای اسپری نموده ؛ روی ابروها با ملایمت مالیده شود.

موارد منع مصرف :

دوران بارداری

مبتلا به فشار خون بالا

سردردهای میگرنی

عوارض جانبی :

علائم حساسیت موضعی بصورت خارش و خشکی پوست سر در بعضی از افراد حساس گزارش شده است.

تداخلات دارویی :

موردی گزارش نشده است.

نکات قابل توصیه :

فرآورده را از دید و دسترس کوکان دور نگهدارید.

فرآورده را دور از نور ، در دمای 30-15 درجه سانتیگراد نگهداری نمایید.

از تماس فرآورده با چشم جلوگیری شود. در صورت تماس این محلول با چشم و بروز سوزش چشم و ریزش اشک ؛ ابتدا در حالی که پلک‌ها بسته است با یک پارچه تمیز یا پنبه آغشته به روغن زیتون یا روغن کنجد با دقت روی پلک‌ها و اطراف چشم را تمیز نمائید سپس حداقل مدت 15 دقیقه چشم را با آب سالم بشویید و به پزشک مراجعه نمائید.

حداقل تا 2 ساعت بع از مصرف فرآورده ، از شستن محل خودداری نمایید تا جذب فرآورده به خوبی صورت گیرد.

از تحت فشار قرار دادن موها ( ماننده بستن با کش ، تل ، گیره سر و وسایلی از این قبیل ) و استفاده از وسایل خشک کن و سشوار خودداری نمایید.

در صورت بروز حساسیت پوستی ، مصرف فرآورده را متوقف و با پزشک داروساز مشورت نمایید.

References :

1. PDR for herbal medicine. Erd ed. Montvale, NJ: Thomson PDR, 2004: 689-691

2. Randomized trial of aromatherapy. Successful treatment for alopecia areata. Arch dermatol.1998 Nov 134(11):1349-52

3- پناهی یونس ، داوری مسعود ، بخردی رضا ، اکبری حسین ، مقایسه تأثیر محلول گیاهی حاوی اسانس رزماری بر ریزش موی آندروژنتیک با محلول ماینوکسیدیل 2 %. طرح مشترک تحقیقاتی شرکت داروسازی باریج اسانس و پژوهشگاه دانشگاه علوم پزشکی بقیه اله(عج) ؛ 1389

4. Lim Ai Beoy, Wong Jia Woei and Yuen Kah Hay. Effects of Tecotrienol Supplementayion on Hair Growth in Human Volunteers. Tropical Life Sciences Research, 21(2),91-99,2010

5. Margit Kornsteiner, Karl-Heinz Wagner, Ibrahim Elmadfa. Tocopherols and total phenolics in 10 different nut types. Food Chemistry98(2006)381-387